Homelab #1 – Výběr serveru pro homelab

Ve svém domácím prostředí aktuálně funguji primárně na dvou zařízeních – Lenovo Thinkpad 13 první generace (i3 6100U, 8 GB RAM a 256 GB NVMe) a Macbook Air 2018 retina (i5, 8 GB RAM, 128 GB SSD).

Pro moji práci v IT i pro běžnou mimopracovní činnost jsou obě zařízení skvělá a vzájemně se doplňují. Nicméně již delší dobu jsem si chtěl pořídit něco, na čem si mohu otestovat nové technologie, které není nejlepší testovat v ostrém provozu na firemní síti nebo u klienta.

A testovat infrastrukturu v prostředí VirtualBoxu nebo VMwaru na jednom ze zmíněných notebooků taky není zrovna požitek. Proto jsem se uchýlil k něčemu dravějšímu.

Server nebo pracovní stanice

Tohle rozhodnutí mě postavilo před dvě možnosti. Jestli zvolit silnější pracovní stanici, která hravě utáhne virtualizaci přes VMware ESXI nebo Proxmox, nebo se pro stejné použití obrátit spíš na fyzický server. Který mimo to dokáže přinést i další výhody.

Od počátku bylo jasné, že ani u pracovní stanice, ani u serveru se nebudu poohlížet po něčem novém, ale rovnou zamířím na bazarové stránky.

Po několika dnech bádání jsem se rozhodl pouze pro variantu serverovou. Následovalo několik dní hledání, až jsem narazil na naprosto skvělou nabídku. Dell PowerEdge T610 s 12 GB RAM, Xeonem E5504 a v plné funkčnosti a to vše za pouhých 1 500,-. A to je podle mě skvělá cena, ihned jsem se obrátil na prodávajícího a za několik dní byl server doma.

Dell PowerEdge T610

Ačkoliv jsem k němu dostal 8 SAS disků zdarma se slovy, že majitel neví, jak na tom disky jsou, musel jsem do RAIDu vložit svoje SATA disky, jelikož ani jeden ze SAS disků nefungoval a bylo to také jistější.

Poté, co jsem si server donesl domů, tak jsem provedl jeho kompletní rozebrání a vyčištění. Následně několik updatů, jako BIOS apod. Další krok je instalace VMware ESXi nebo Proxmox a hlavně zjištění výhod těhle dvou variant.


A pokud vás zajímá, co dalšího mám s tímto kouskem v plánu, tak určitě sledujte moji kategorii Homelab, kam budu postupně přidávat další články tohoto tématu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *